Vibulaskjatel on nii mõndagi meenutada

Aksel Randmer
Tekst pärineb Aksel Randmeri käsikirjalisest kogumikust, kirjutatud aastatel 1994-1996

Kaasaegse vibuspordi alguseks Eestis loetakse 1960. aasta sügist, kui Pärnu Vallikäärus lasti lendu esimesed nooled. Esimene võistlus peeti Riia vibulaskjatega aastal 1961. Esimesed Eesti NSV meistrivõistlused toimusid Pärnu metsakombinaadi staadionil aasttal 1962. Kuna vibulaskmine sai alguse Pärnus, siis kujunes siin ka selle ala tugev keskus. Hiljem tekkis tugev konkurents tallinnlastega. Võistkondlikus arvestuses jäi kord peale Pärnu, kord Tallinna võistkond.

Juba 1970. aastal tõi Eve Suits Euroopa vibulaskmise meistrivõistlustelt mitu medalit üksikdistantsidelt. Kahel korral, 1972. ja 1974. aastal tuli Mati Vaikjärv NSV Liidu meistriks harjutuses FITA 2. Ta osales ka Müncheni olümpiamängudel. Viis Pärnu vibulaskjat – Juta Haidak, Eve Suits, Tiiu Aua (hilisem Muhel), Mati Vaikjärv ja Voldemar Pikson täitsid NSVL suurmeistri normid. Rohkem kui kakskümmend Pärnu laskurit on meistersportlase märgi omanikud.

1960-ndate aastate lõpul rajati Tammistesse endisele laadaplatsile uus vibulaskmise treeningpaik. Spordiühingu Dümano rahadega osteti 1970. aasta alguses kokkupandav paviljon-suvila, mõned aastad hiljem rajati spordilotolt saadud toetusega juurdeehitus – ehitati lõpuni praegusel kujul olev vibumaja. Selles majas on vibude hoidmise ruum, töökoda ja riietusruumid, kamina-, sauna- ja duširuumid.

Vibustaadion on olnud tasuta kasutada olnud kõigile Pärnus elavatele vibulaskjatele. Siin on peetud paljudel kordadel Eesti meistrivõistlusi nii täiskasvanutele kui noortele. Mitmel korral on Tammistes selgitatud Eesti-Helsinki vibulaskjate kohtumiste võitjad. 1969. aastal peeti siin NSV Liidu vibulaskmise meistrivõistlused. Üle veerandsaja aasta on Pärnu vibulaskjad avanud vibulaskmise hooaja tradistsioonilise 1. või 2. mai võistlusega. See jätkub tänapäevalgi. Vibulaskmise algaastatest peale on (Tammistes) peetud ka Pärnu linna meistrivõistlusi, mille raames on eraldi arvestus rändauhinnale “Pärnu kotkas”, kolmel lühemal distantsil lastud silmade arvestuses (tänapäeval harjutus 1440, toim).

Pärnu on Eestis peamiseks kohaks, kus on läbi viidud Põhjamaades populaarseid maastiku(metsa)laskmise võistlusi loomade ja lindude jooniste pihta. Talvel treenitakse Pärnu Politseimaja lasketiirus.

1989. aastal asutati Pärnu vibuklubi Meelis. Klubi ülesandeks on haarata noori vibulaskmise treeningutele, korraldada võistlus kohapeal ning osaleda teistes linnades korraldatud võistlustel. Võimaluse korral võetakse osa ka teistes riikides peetavatest võistlustest. Treeneriteks on Eve Suits ja Leili Kukk. Klubi Meelis juhatuse esimeheks on Aksel Randmer, asjaajajaks-sekretäriks Leili Kukk. Liikmeteks Eve Suits, Enn Lank, Siim Talmar, Mati Vaikjärv.

Pärnu (NSVL) suurmeistrid vibulaskmises

 1. Eve Suits
 2. Juta Haidak
 3. Mati Vaikjärv
 4. Tiiu Aua (Muhel)
 5. Voldemar Pukson

Pärnu (NSVL) meistersportlased vibulaskmises

 1. Aago Allikvee
 2. Aksel Randmer
 3. Asta Randmer
 4. Ave Peetri
 5. Enn Lank
 6. Janeli Madisson
 7. Kalju Rooni
 8. Katrin Valdaru (Froš)
 9. Laida Reili (Umb)
 10. Leili Kaimar (Kukk)
 11. Mati Tõusme
 12. Merike Sulev (Lank)
 13. Olev Haidak
 14. Olev Kroot
 15. Priit Arro
 16. Raini Okas
 17. Reet Lääne (Kuusk)
 18. Rein Maaniit
 19. Reino Teemägi
 20. Robert Org
 21. Tiina Tominga
 22. Vello Tamm
 23. Viivi Kallas

 

You may also like...